Pożądanym uzupełnieniem polskiego rynku finansowego są regulacje dotyczące pożyczek dla dłużników w Polsce. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie różnic w ochronie dłużników i terminach spłaty między państwami członkowskimi UE. Jednak obecny system stał się pod wieloma względami nieefektywny. Ponadto oczekiwana fala wniosków o niewypłacalność po szoku finansowym związanym z COVID-19 może przeciążyć chwiejny system.
Polski Program wymaga notarialnego oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Podpisując oświadczenie, dłużnik oświadcza, że dobrowolnie poddaje się egzekucji swojego długu wobec wskazanego wierzyciela. Ten akt notarialny pozwala następnie wyznaczonemu wierzycielowi bezpośrednio wszcząć postępowanie egzekucyjne, bez długotrwałego postępowania sądowego. W przeciwieństwie do innych jurysdykcji, procedura nie wymaga od dłużnika uzyskania tytułu egzekucyjnego, co oznacza, że dłużnik może samodzielnie przejąć kontrolę nad sytuacją.
Inną opcją dostępną dla dłużników jest hipoteka. Ten rodzaj pożyczki pozwala dłużnikowi zabezpieczyć dług na rzecz ruchomości lub praw zbywalnych. Nieruchomość w Polsce nie może być zastawiona, ale hipoteka może. Podczas gdy hipoteka służy jako zabezpieczenie nieruchomości, zastaw jest rodzajem ochrony dłużnika, który daje dłużnikowi pierwszeństwo przed innymi wierzycielami. Ten rodzaj pożyczki będzie wymagał opłaty skarbowej w wysokości 0,1% zabezpieczonego długu.
Oprócz obniżenia kosztów kredytu dla dłużników, polski rząd ułatwił także właścicielom firm uzyskanie kredytu o niższym oprocentowaniu. Rząd wprowadził nowe regulacje w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie na kredyty obrotowe w wyniku rosnącego ryzyka utraty płynności finansowej przez firmy.
Poręczenie może zostać udzielone osobie fizycznej lub średniemu lub dużemu przedsiębiorcy w Polsce, który spełnia określone kryteria. Jeżeli pożyczka ze złym bikiem jest udzielana osobie w Polsce, odsetki od pożyczki podlegają polskim opodatkowaniu. Kwota odsetek wypłaconych dłużnikowi musi mieć co najmniej trzy lata. Poręczenie jest zwykle wystawiane przez bank lub towarzystwo ubezpieczeniowe, które bezpośrednio posiada dziesięć procent kapitału dłużnika. Firma musi również wypłacać dywidendy przez okres 24 miesięcy.
Kolejnym warunkiem, który może kwalifikować się do uzyskania gwarancji jest to, czy firma otrzymująca jest obywatelem polskim.